Świece sojowe – idealny zamiennik świec tradycyjnych

Świece sojowe

Świece sojowe Madam Natura są świetnym zamiennikiem tradycyjnych świec parafinowych. Wygrywają z nimi zarówno dłuższym czasem palenia, naturalnością, jak i nieszkodliwym wpływem na zdrowie. W przeciwieństwie do świec z wosku pszczelego – są również w pełni wegańskie.

Dlaczego warto wybrać świecę sojową?

Świece parafinowe wytwarzane są w sposób nienaturalny, przy użyciu ropy naftowej. Podczas spalania wydzielają toksyczne substancje, takie jak formaldehyd czy ftalany. Wdychanie ich oparów może być porównywane do biernego palenia, co z pewnością wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Najczęstszą dolegliwością jaką wywołują są bóle oraz zawroty głowy. Długotrwałe ich stosowanie prowadzi do o wiele gorszych skutków zdrowotnych. Świece sojowe są w 100% bezpieczne, nieszkodliwe, odpowiednie dla dzieci oraz alergików. Jak sama nazwa wskazuje, wosk sojowy wytwarza się z nasion soi, co sprawia, że świece są w pełni naturalne oraz bezpieczne dla środowiska. Dodatkowo świece sojowe nie kopcą podczas spalania.

Jak powstaje wosk sojowy?

Wosk sojowy wytwarzany jest poprzez wyciskanie oleju z nasion soi, który następnie poddany jest utwardzeniu. Poza produkcją wosku, olej sojowy ma wiele innych zastosowań – powszechnie uznawany jako leczniczy, często wykorzystywany jest do masażów, dodawany do kremów czy używany do wytwarzania mydła. Olej sojowy między innymi wpływa pozytywnie na obniżenie się poziomu cholesterolu we krwi, jest bogatym źródłem witaminy E oraz wspomaga wzrok. 

Jak używać świec sojowych?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by świece sojowe mogły być użytkowane w taki sam sposób, jak świece tradycyjne. Ponadto oferują nawet więcej możliwości – świece wykonane z wosku sojowego palą się nawet 2,5 raza dłużej od świec tradycyjnych. Dodatkowo topią się już w około 50 stopniach Celsjusza, co znacząco utrudnia oparzenie się przy użytkowaniu. Wylany wosk bardzo łatwo usunąć z niemal każdej powierzchni – wystarczy woda oraz trochę mydła. W przypadku tkanin nadmiar wosku można zeskrobać, a resztę usunąć podczas standardowego prania tkaniny.

Jak pachnie świeca sojowa?

Świece sojowe występują najczęściej jako świece zapachowe. Możliwości kompozycji zapachowych jest niezliczenie wiele. Do nadania świecy zapachu używa się naturalnych olejków, zarówno tych powszechnie znanych, jak i mniej popularnych. Oto kilka najczęściej spotykanych:

Wanilia – jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy zapach świec. Słodka, nadająca pomieszczeniu przytulności. 

Cynamon – najczęściej łączony z jabłkiem, by uzyskać zapach smakowitej szarlotki. Świetny również w połączeniu z pomarańczą. 

Lawenda – kwiatowy, dający uczucie świeżości, uspokajający zapach. 

Cytrusy – aromatyczna pomarańcza lub orzeźwiająca cytryna. A może świąteczna, słodka mandarynka?

Kokos – tropikalny, przywodzący na myśl plażę oraz wypoczynek, relaksujący. 

Bawełna – zapach czystości, świeżego prania, idealny dla osób uwielbiających porządek. 

Róża – romantyczny, kwiatowy. Pozwalający na moment przenieść się do pięknego ogrodu lub zatracić się w fantazjach o ukochanej osobie. 

Goździki – słodki, korzenny, kojarzący się z okresem świątecznym, ciepłem kominka. 

Drzewo sandałowe – zapach kadzideł, kojarzący się z męskością. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by również samemu tworzyć nowe kompozycje zapachowe. Być może nawet niespotykane na rynku świec. Wystarczy zapalić kilka świec sojowych o różnych zapachach, by te zlały się w jeden – być może relaksujący, być może pobudzający – wszystko zależy od naszych preferencji. Należy jednak pamiętać, że przesadzona ilość zapachów lub łączenie aromatów bardzo intensywnych, mocnych, może skutkować powstaniem mdłego, nieprzyjemnego zapachu. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza wybierając zapachy, które utrzymają się w pomieszczeniu przez dłuższy czas.